Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Високиот претставник на ЕУ за надворешна полиотика и безбедност Федерика Могерини не успеа да ги сокрие емоциите поради терористичките напади во Брисел, пренесе Телма.

Првата прегратка во знак на поддршка ја доби од Јорданскиот министер за надворешни работи. Сеуште чекаме дополнителни информации за динамиката на нападите рече Могерини но јасно е дека корените на болката која ја чувствуваме сите во регионот се многу слични.Заедно сме во одлуката да реагираме за да го спречиме радикализмот

Вџашеност од нападите во Париз изрази и францускиот претседател Оланд.

Во мегувреме во Европа се зголемуваат безбедносните мерки.ХОландската војска ја зголеми безбедноста на своите аеродроми и граници а слични мерки превзема и Германија.Се огласи и францускиот министер за надворешни работи Бернард Казенув којшто соопшти дека дополнителни 1600 полицајци се прераспределени заради контрола на воздушниот,водниот и железничкиот сообракај.

Британскиот премиер Дејвид Камерон свика итна седница на неговиот кабинет поради експлозиите во аеродромот и метро во Брисел. На овие напади треба одлучно да се одговори, порача германската канцеларка Ангела Меркел Престедателот на Европскиот Совет Доналд Туск изрази сочуство до семејствата на жртвите преку соопштение испратено до медиумите.

Се огласи и претседателскиот кандидат на Републиканците, Доналд Трамп.

Со став излезе и Кремљ.Портпаролот Димитриј Песков изјави дека претседателот Владимир Путин силно го осудува овој „варварски криминал“. Руското Министерство за надворешни работи пак, соопшти дека западната политика на двојни стандарди доведе до терористички напад.

Извор: Телма

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.