Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Новиот претседател на САД ja нарече нејзината политика кон бегалците “безумна” и “катастрофа”.

По изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја очекуваат тепки времиња, германската канцеларка Ангела Меркел, пишува”Билд”.

Во раните утрински часови во средата стана јасно дека републиканецот победи на изборите со 288 изборни гласа пред кандидатот на демократите Хилари Клинтон.

Во поддршката на своето тврдење изданието потсетува дека политиката на Меркел кон бегалците беше наречена од Трамп како “катастрофа” и “жешка”.

Освен тоа, за време на предизборната кампања кандидатот на Републиканската партија го користеше името на Меркел како синоним со негативна труба

– Трамп изјави дека Хилари Клинтон сакала да биде “Ангела Меркел на Америка”. Само еден единствен пат тој го нарече германскиот канцелар “навистина кул” водечки политичар.

Во честитката кон Трамп во средата Меркел констатира дека кампањата била исполнета со “речиси неподнослива конфронтација”.

“Германија и САД се поврзани со вредности – демократијата, слобода, почитување на човековите права, без оглед на потеклото, бојата на кожата, религијата, сексуалната ориентација и политичките ставови. Врз основа на овие вредности му нудам на идниот претседател на САД соработака “, објави тогаш Ангела Меркел пред новинарите.

Трамп ќе биде третиот американски претседател, со кого ќе има блиски односи со Меркел. Со Џорџ Буш таа имаше добри односи. Барак Обама и ја довери, на пример лидерската палка за украинската криза и ја остави да раководи, а по прашањето за спасување на еврото се и веруваше на нејзините совети.

Меркел и нејзиниот советник за надворешна политика Кристоф Хојсген немаат контакти со екипата на Трамп и едвај можат да ги предвидат следните чекори. Само германскиот амбасадор во Вашингтон неодамна направи некои контакти, но засега според “Билд” не располагал со многу знаење.

Од “Билд” се поврзале со директорката на кампањата на Трамп Кели Конвеј и ја прашале како Вашингтон и Берлин ќе работат заедно. На што таа одговорила: “Секако дека ќе работиме заедно. Се разбира, има прашања за кои тој не се согласува со неа, како што бројот на бегалците од Сирија, на кои таа им овозможи да влезат и да ја уништат нејзината земја. Но, природно, тие ќе работат заедно “.

По победата на Доналд Трамп на изборите за претседател на САД, Европа не може како пред тоа да смета на поддршката на САД, изјави во интервју за радио Deutschlandfunk и германскиот еврокомесар Гинтер Јотингер.

“Европа треба да порасне … Времињата кога можеше да се чувствуваме како помал брат на САД,кога можеше да растеме во сенката на САД и да имаме безбедност обезбедена од САД … останува во минатото “, рече Отингер.

Според него Американците ќе продолжат да играат значајна улога на светската сцена, бидејќи тие “повеќе од кога се глобални играчи”. Јотингер повикува да се следи внимателно политиката на новоизбраниот претседател Трамп.

“Првиот говор, откако беше избран, беше паметен”, смета Јотингер.

Извор: Локално.мк

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.