Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

На денешен ден пред 31 година се случи нуклеарната катастрофа во Чернобил. Експлозијата во нуклеарниот реактор однесе бројни човечки животи и предизвика огромна материјална штета.

Со експлозијата биле контаминирани околу 150 000 квадратни километри територија на поранешниот Советски сојуз на просторот на Украина, Белорусија и Русија.

Жртвите во текот на хаваријата не биле големи, но неколку години подоцна скоро пет милиони луѓе со живот ја платија цената за нуклеарната катастрофа.

Причината за хаваријата се уште е потврдена, дали се работи за човечка грешка или беше последица на Студената војна која влегуваше во завршница.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.