Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Пред Комисијата за правда на Сенатот на САД вчера започна првото од планираните три сослушувања на претставници на компаниите „Фејсбук“, „Твитер“ и „Гугл“, во рамки на истрагата во врска со сомнежите за руско мешање во ланските американски претседателски избори.


Претставниците на трите американски технолошки гиганти треба да одговараат во врска со објавите на нивните социјални мрежи, за кои постои сомнеж дека се поврзани со Русија.

Според извори блиски до истрагата, се очекува претставиците на ИТ гигантите да соопштат дека откриле дополнителни докази за „руска активност“ на нивните мрежи во периодот на кампањата пред ланските избори.
„Фејсбук“ веќе соопшти дека во периодот околу изборите регистрирал над 80.000 објави, кои потекнувале од една руска група. Според „Фејсбук“, тие објави ги виделе од околу 126 милиони американски избирачи.

Извори во „Твитер“ информираа дека социјалната мрежа веќе затворила 2.752 налози поврзани со групата Руска агенција за интерент истражувања, која е позната по промовирање на ставовите и позициите на официјална Москва.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.