Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Словенија од 1 април го менува системот за наплаќање патарина, кој ќе ги опфати сите автопати и тунелот Караванка.

Од 1 април Словенија ќе премине од системот на наплаќање со куќички, на систем без бариери DarsGo, задолжителен за сите возила со маса од 35 тони и повеќе.

Новиот систем ќе ги опфати сите автопати и тунелот Караванка, соопшти компанијата DKV.

„Картичките DARS и уредите ABC кои се употребуваа до сега престануваат да важат од 1 април 2018 година, а постоечкиот уплатен износ ќе им се врати на корисниците“, велат од DARS, словенечката компанија која управува со автопатите.

Kорисниците веќе можат да се регистрираар за новиот систем на патарина, а DKV, како партнер на DARS, нуди помош и асистенција.

Таа компанија најави и воведување уредDKV BOX EUROPE за наплата на патарината во цела Европа. Целта е сите патарини за патиштата, мостови и туниели да се наплатуваат со помош на еден уред.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

 ССС
 Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 05/11/2018 година.