Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pozargr fin

Заврешен е процесот на аутопсија на 86 тела на загинатите во пожарите во Грција, а паралелно во тек е и процесот на нивна идентификација, соопшти денеска раководителот на грчкиот Институт за судска медицина, Никос Каракукис.

– Завршивме со истрагата на судската медицина за телата на починатите донесени во мртовечницата. Беа вкупно 86. Преостанува процесот на идентификација што го врши друга служба, изјави Каракукис.

Идентикацијата на жртвите се вршти во лабораториите на грчката полиција.

Според ова, бројот на жртвите од катастрофалните пожари во Грција се зголеми на 86, иако последните официјални информации од противпожарната слижба од вчера попладне говореа за 83 загинати.

Каракукис ова го објаснува со фактпт што на некои од телата било пронајден ги енетски материјал од други лица.

– Разликата во бројот се должи на фактот што постојат делови од коски кои им припаѓаат на три лица, а со тоа бројот се зголемува на 86, објасни Каракукис.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во атинскиот Институт за судска медицина од рано утрово доаѓаат роднини на загинатите и исчезнатите. Некои за дополнителни примероци ДНК, други за да ги земат телата на веќе идентификуваните лица. Забележителна е и голема фреквенција на возила од погребални компании.

Институтот за судска медицина го посетија и експерти по генетика од Германија, кои неофицијално, според информациите од терен, им помагаат на нивните грчки колеги.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.