Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

grpol fin

По судир на туристички автобус со комбе, противпожарната служба на Грција, со употреба на скала преку прозорецот на автобусот спаси 50 лица (48 патници и двајца возачи).

Според грчката новинска агенција АНА-МПА во туристичкиот автобус се превезувале туристи од Србија, сите се неповредени, само двајцата возачи биле полесно повредени, а еден е пренесени во болница.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, сообраќајната несреќа се случила околу два часа по полноќ во близина на Солун, а крајната дестинација на автобусот бил островот Евија.

Во спасувањето на туристите од автобусот, учествувале пет пожарникари со две возила.

Истрагата е во тек за утврдување на причините за сообраќајната несреќа.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново