Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

padnatavon fn

Трагичната смрт на Коби Брајант го растажи светот. Легендарната ѕвезда на Лоса Анџелес Лејкерс загина во хеликоптерска несреќа во местото Калабасас во Калифорнија заедно со пилотот и уште седум лица меѓу кои беше и неговата 13 годишна ќерка Џијана.

Сè уште е непознато дали дошло до дефект во леталото, но засега е познато дека лошото време ја предизвикало несреќата. Имало многу магла што му направила големи проблеми на пилотот. Метеоролози за „Си-Ен-Ен“ потврдија дека видливоста била многу лоша во моментот на падот на хелокоптерот.

Влажноста на воздухот била 100 отсто што говори дека воздухот бил како супа“, вели Мајк Геј од „Си-Ен-Ен“ во описот на условите на летот.“

Американските медуми наведуваат дека хеликоптерот повеќепати кружел и ја менувал висината. Неколкупати кружел и над Зоолошката градина во Лос Анџелес, кога летал прилично ниско во исчекување дека маглата ќе се дигне.

mapa fn

Забележано е дека пилотот околу 09,30 часот по локално време стапиул во контакт со аеродромот „Бурбанк“ додека кружел. Десет минути подоцна тргнал на југ што било кобно бидејќи се движел кон планинско подрачје. Пилотот во еден момент го однел хеликоптерот од 350 метри на височина од 600 метри по што удрил во ридовите над Калабасас.

извор: ТВ Нова

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново