Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pp fin

Повеќе од 360.000 луѓе се заразени со коронавирус во светот, а од нив нешто повеќе од 16.000 починаа, од кои околу 10.000 во Европа.

Во Италија вчера втор ден по ред опадна бројот на починати. Во саботата беа 793, во неделата 651, а вчера 602. Жариштето како да се сели во Шпанија, каде што вчера починале 462 луѓе.

Зголемувување на бројот на заразените се регистрира и во балканските земји. Во Словенија заболени се околу 500, во Хратска – 315, во Србија – 249, во БиХ 136, во Албанија – 104, Косово – 35, Црна Гора – 27…

Речиси секаде има по неколкумина починати, а најмногу во Турција – 37.
.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново