Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Vuhantestiranje fin

2.06.2020

Кинескиот град Вухан, каде за првпат започна пандемијата на коронавирус, не објави нови случаи на Ковид-19, но се пронајдени 300 асимптоматски носачи откако градот го тестираше најголемиот дел од вкупното население од 11 милиони, соопштиле денеска градските власти.

Властите започнаа амбициозна кампања за тестирање на градот, на 14 мај, опфаќајќи 9,9 милиони луѓе, откако серија нови случаи предизвикаа стравувања од втор бран на инфекцијата.

Но, во кампањата, која траеше до 1 јуни, не се пронајдени нови случаи на Ковида-19, болест предизвикана од коронавирусот, изјавиле официјалните лица.

Според нив, било утврдено дека асимптоматските носители не се заразни, бидејќи не остануваат никакви траги од вирусот на работите што ги користеле тие 300 луѓе, како што се нивните маски, четки за заби и мобилни телефони, или рачките на вратите и копчињата на лифтовите што ги допирале.

Кина не ги брои асимптоматски носители – луѓе кои се заразени со вирусот, но не покажуваат симптоми на болеста. Градот во централна Кина и главен град на провинцијата Хубеи, беше ставен во карантин на 23 јануари. Карантинот беше укинат на 8 април.

Од сите други градови во Кина, Вухан беше најтешко погоден и се проценува дека во него имало мнозинство од вкупно 4.634 смртни случаи и вкупно 83.022 случаи на инфекција пријавени во тлото на Кина.
Тестирањето на целиот град чинело 900 милиони јуани.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново