Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

astra fin

07.09.2020
Австралиските власти соопштија дека првите количества од вакцината против ковид-19 ги очекува во јануари, а премиерот Скот Морисон вчера кажа дека дневниот број на новоинфицирани е најмал во последните 10 недели.

Морисон притоа откри дека владата со компанијата CSL Ltd постигнала договор за производство на две вакцини.

Првата е развиена од конкурентската фармацевтска компанија АстраЗенека, во соработка со Универзитетот во Оксфорд, а втората е таа што во своите лаборатории ја развива компанијата CSL Ltd, во соработка со Универзитетот во Квинсленд, пренесоа британските меидуми.

– На Австралија и треба малку надеж. Денеска направивме значаен чекор кон подобрата заштита на здравјето на нашите сограѓани и борбата против коронавирусот – рече Морисон.

Министерот за здравство Грег Хант изјави дека за време на тестирањето и двете вакцини покажале потенцијал да обезбедат „долготрајна заштита“.

Премиерот изрази очекување дека CSL.Ltd ќе испорача околу 3,8 милиони дози вакцини според лиценцата на Астра Зенека и дека државата ќе набави лекови од ЦСЛ доколку тестовите се покажат ефективни.

– Доколку двете вакцини ги поминат сите клинички испитувања, Австралија ќе издвои околу 1,7 милијарда долари за вкупно 85 милиони дози, изјави австралискиот премиер.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново