1563323429 0 0 3078 1732 1920x0 80 0 0 b6c5e472bf0c98c7bf5cf4dc6f3902b6

23.03.2021

Германија за уште еден месец ќе ги продолжи ограничувањата и воведува некои построги мерки за време на петте дена од Велигденските празници, во обид да се запре ширењето на коронавирусот, соопшти утринава канцеларката Ангела Меркел.

fronteks

23.03.2021

Директорот на Агенцијата за заштита на надворешните граници на ЕУ, Фронтекс, Фабрис Леџери, очекува по пандемијата на коронавирусот да дојде до значително зголемување на бројот мигранти кон Европа.

thumbs b c 736a94cec2f15130b2b969b3ea64f116

22.03.2021

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кому од јануари му е забранет пристап до Твитер, за три месеци ќе се врати на социјалните мрежи со своја платформа, соопшти неговиот советник Џејсон Милер.

Bion fin

21.03.2021

Угур Сахин, основач на компанијата БионТек (BioNTech), која со Фајзер (Pfizer) ја разви вакцината против КОВИД-19, верува дека вирусот ќе биде под контрола во повеќето европски земји и САД до крајот на летото.

 116680252 065384827

19.03.2021

Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, откако Европскиот регулатор за лекови објави дека здравствените придобивки ги надминуваат ризиците, изјави министерот за здравство Јанез Поклокар.

thumbs b c a4feac007979889988382e6aae0606db

19.03.2021

Во изминатите два дена во Хрватска бројот на инфицирани со Ковид-19 е над 1.000 луѓе, додека според локланите медиуми, нема да има ново затворање, туку поригорозни мерки.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново