Денеска наутро претседателите на Советот на Европа и Европската комисија Доналд Туск и Жан-Клод Јункер планираат да ги претстават позицијата на ЕУ пред премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу. “Во текот на овие преговори ќе стане јасно што одговара за страните а што не. Со еден збор дискусијата продолжува”, објасни дипломатски извор, цитиран од агенциите.

Папата Франциск денеска и формално одобри Мајка Тереза да биде прогласена за светица на 4 септември годинава, истакнувајќи дека тоа ќе се случи 19 години по нејзината смрт.

Легендарниот српски актер Драган Николиќ почина утрово во Белград, по долга и тешка болест, во 72-рата година од животот.

Околу 11.000 луѓе остануваат заробени во импровизираниот логор додека очајно бараат пат во северна Европа.

Претседателот на Русија Владимир Путин им го честиташе на сите припаднички на поубавиот пол Меѓународниот ден на жената 8 март со зборовите дека токму во достоинството и добрината на претставничките на поубавиот пол се гледа душата на Русија.

Европската унија и Турција ги утврдија основите на можниот договор за враќање илјадници мигранти во Турција што би бил усвоен на самитот најавен за 17 март.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново