srbija 1

16.03.2021

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека од утре до понеделник во државата ќе биде се затворено, освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи.

Vakcina astrazeneka

16.03.2021

Од Европа стигна веста дека Франција и Италија ја прекинаа имунизацијата со „АстраЗенека” со што се придружија на Германија, Холандија, Ирска, Данска, Норвешка, Исланд, Австрија, Естонија, Летонија, Литванија и на Луксембург кои го прекинаа вакцинирањето со таа вакцина.

facebook logo 217926

15.03.2021

Фејсбук, кој е критикуван од американски конгресмени и научници дека дозволува дезинформации за вакцините на својата платформа, соопшти дека почнал да додава детали на објавите во кои се дискутира за безбедноста на вакцините и најави дека наскоро ќе ги обележи сите објави за вакцините.

Kina 360x270

15.03.2021

Активноста на производствените капацитети во Кина и прометот во трговијата на мало бележат раст во првите два месеца од 2021 година што е над очекувањата и за многумина од експертите е забрзано опоравување на економијата по ланското парализирање поради пандемијата на ковид-19.

Reception hospital Italy 800x600

12.03.2021

Во Италија, забележан е голем скок на новоинфициран коронавирус со вирусот за еден ден – од 370 000 тестирани, 25 000 биле заразени, а 373 пациенти починале, пренесува агенцијата Анса.

antonio guteres

12.03.2021

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, критикуваше бројни примери на т.н. национализам за вакцини, правење залихи и складирање на вакцини и склучување договори со производители на вакцини кои ограничуваат еднаков глобален пристап до вакцини.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново