thumbs b c ddaad904a30acc1de90a02457f8d90ed

10.03.2021

Во светот денеска, според податоците на интернет страницата Worldometer, се заразени вкупно 118 милиони луѓе со ковид-19. Само во последните 24 часа, нивниот број се зголемил за 254.000 од кои најголем дел отпаѓаат на случаите во САД – 27.268 по што следуваат Франција со 23.302, Италија со речиси 20.000, Индија со 16.846 и Турција со 13.755.

Covid 19

09.03.2021

По неколкумесечно намалување на бројките и појавувањето на неколку типа на вакцини против коронавирусот државите во регионот повторно размислуваат за воведување на полициски час. Причина е растечкиот број новозаразени и починати од ковид-19. Изминатите недели беа регистрирани бројни мутации на овој вирус кој цела година беснее низ светот.

yz2mfnlem0bbrnkgoqg5

09.03.2021

Светската здравствена организација денеска повтори дека вакцинацијата едноставно не е достапна ширум светот и не е достапна врз фер основа.

zeni fin

06.03.2021

Повеќе жени отколку мажи се вработени во секторите најпогодени од пандемијата „Ковид-19“, така што тие биле поизложени на губење на работата минатата година, се вели во извештајот на консултантската компанија PricewaterhouseCoopers (PwC), објавен во петокот.

srbija

05.03.2021

Во Србија од сабота во 12 часот до понеделник во 6 часот ќе работат само продавниците за храна, лекови и гориво, реши на денешната седница Кризниот штаб за сузбивање на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград.

Kina

05.03.2021

Истражување спроведено од американска агенција покажа дека Американците имаат негативно мислење за Кина, а повеќето испитаници ја сметаат Кина за непријател или конкурент. Резултатите од истражувањето што ги објави Центарот за истражување Пју (Pew) покажуваат дека 9 од 10 американски граѓани ја гледаат Кина како закана од САД.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново