38

04.03.2021

Индиските сили за безбедност утрово евакуираа туристи од Таџ Махал, најпознатиот споменик во земјата, по анонимната телефонска дојава за поставена бомба во мавзолејот.

korona maska 1

03.03.2021

Во Тексас ќе биде укината одлуката за задолжително носење маски, а сите компании ќе започнат со работа со полн капацитет од следната недела, соопшти гувернерот на оваа американска држава, Грег Абот.

holandija 23423 678x381

03.03.2021

Пред отворањето на центарот за тестирање на ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, утрово одекна експлозија, но во несреќата нема повредени. Холандските медиуми јавуваат дека експлозивот бил ставен во метална цевка надвор од објектот.

slovenija

03.03.2021

Словенечката генерална полициска администрација денеска соопшти дека граничната полиција секој ден открива десетици фалсификувани ПЦР-тестови за коронавирусот, кои патниците ги користат за да избегнат карантин при влегувањето во Словенија.

 uploads thumbs resize 800x420 396332

03.03.2021

Србија, според последните информации на Владата во Белград, ја мина границата од еден и пол милиони вакцинирани лица против коронавирусот. Една доза на анти-ковид вакцина досега примија точно 1.501.917 милиони граѓани додека втора е аплицирана кај 530.863 лица.

predrag kon 346685 725x408

02.03.2021

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека не постои алтернатива во борбата со ковид-19, освен воведување на вонредна состојба, иако таквата мерка ќе претставува „економски удар“, но, сепак, најважно е спасување на човечки животи.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново