vakcinaKovid19 fin

9.09.2020

Финалната фаза од клиничкото испитување на т.н. оксфордска вакцина е привремено прекината по неповолната реакцијата што е забележана кај еден од испитаник. Вакцината што заеднички ја развиваат Универзитетот во Оксфорд и британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ е една од водечките опции за борба против Ковид-19. Но, случајот на „необјаснива болест“ е запрено на одредено време, јавува „Би-Би-Си“, повикувајќи се на извори од „АстраЗенека“ од каде прекинот го опишуваат како „рутински“.

astra fin

07.09.2020
Австралиските власти соопштија дека првите количества од вакцината против ковид-19 ги очекува во јануари, а премиерот Скот Морисон вчера кажа дека дневниот број на новоинфицирани е најмал во последните 10 недели.

zemjotres fin

07.09.2020
Силен земјотрес, со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, денеска го погоди источниот дел на јапонскиот остров Хоншу, а засега нема предупредување за цунами, соопшти јапонската Агенција за метеорологија.

turcija fin

27.08.2020
Сабри Демир со потекло од Македонија е назначен за главен советник на турскиот претседател Ердоган, пренесува агенцијата „Анадолија“ (АА).

pozariKalifornija fin

20.02.2020

Пожарникарите од вчера се борат со десетици нови пожари низ Калифорнија, сојузната американска држава која е погодени од историски топлотен бран. Пожарите го прекинаа снабдувањето со електрична енергија, по што гувернерот прогласи вонредна состојба.

SZO fin

18.08.2020

Коронавирусот се повеќе го шират лица на возраст од 20, 30 и 40 години, а многу од нив не се ни свесни дека се заразени, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација за Западен Пацифик, Такеси Касаи.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново