Египетските власти забранија 21 веб страница, вклучувајќи ги и главниот сајт на катарската телевизија Ал Џазира и на телевизијата на египетската опозиција, која емитува од Турција, со аргумент дека го поддржуваат тероризмот, јавија египетски медиуми, повикувајќи се на извори од службите за безбедност.

Ова лето најголемиот проблем на жителите на Јужна и Источна Европа ќе бидат долгите пеколни периоди и опасните топлотни бранови. Ова го тврди AccuWather. Од друга страна, на Ирците и на Англичаните ќе им недостасува сонце.

Француски медиуми, вклучувајќи ги пред се весниците “Монд” и “Фигаро”, соопштија дека нивните страници привремено биле недостапни во средата поради погодена од голем сајбер напад , информира Ројтерс.

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ по разговорот со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Црна Гора формално ќе стане членка на НАТО на 5 јуни.

По пет години борба, Светската трговска организација го потврди австралискиот закон за рестриктивно пакување на цигарите.

Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон во победничкиот говор изјави дека ќе и служи на неговата земја со понизност, сила и љубов. Тој на вчерашните избори доби 66 насто од гласовите, пред кандидатката на крајната десница Марин Ле Пен.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново