Австралиската влада планира да им забрани на осудените педофили да патуваат надвор од земјата.Тоа е прв таков чекор чија цел е да се заштитат од експлоатација децата од југоисточна Азија. Како што се наведува, автралиските педофили се познати по тоа што заминуваат на евтини одмори на југоисточните и пацифички острови, каде злоставуваат деца, пренесува АП.

Претседателот на САД мора веднаш да им се извини на сите членови на НАТО за своето однесување“, пишува во онлајн петицијата која ја поднесоа американските граѓани на порталот “We the people”.

Министерството за земјоделие на Хрватска денеска ги извести потрошувачите дека се повлекуваат производите „Пилешко филе замрзнато-солено“ од бразилски производител поради утврдено присуство на бактеријата Salmonella Heidelberg.

Египетските власти забранија 21 веб страница, вклучувајќи ги и главниот сајт на катарската телевизија Ал Џазира и на телевизијата на египетската опозиција, која емитува од Турција, со аргумент дека го поддржуваат тероризмот, јавија египетски медиуми, повикувајќи се на извори од службите за безбедност.

Ова лето најголемиот проблем на жителите на Јужна и Источна Европа ќе бидат долгите пеколни периоди и опасните топлотни бранови. Ова го тврди AccuWather. Од друга страна, на Ирците и на Англичаните ќе им недостасува сонце.

Француски медиуми, вклучувајќи ги пред се весниците “Монд” и “Фигаро”, соопштија дека нивните страници привремено биле недостапни во средата поради погодена од голем сајбер напад , информира Ројтерс.

Поврзани вести

 

Најново