Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Сите земјоделски култури трпат последици од топлото време зашто нема доволно влага во почвата. Врнежите денеска и утре веројатно нема да ги сменат драстично состојбите ако интензитетот е слаб, велат агрометеоролозите.

- Врнежите сега не менуваат ништо, ни треба повеќе дожд. Вода ни треба. Пролетните и окопните култури се во критична, дури катастрофална состојба, посебно пченката. Оние површини кои не се под сиетми за наводнување некаде може и да не дадат принос -изјави Ангелко Ангелески од УХМР.

Според него, штети трпат и лозарството и овоштарството.

- Веќе почнуваат да дехидрираат зрната на грозјето и да се суши дел од стеблото. Овошките, пак, сега, во август, ги формираат цветните папки. Ако немаат доволно вода може да се случи догодина да не дадат род или родот да биде многу мал - истакна Ангелески.

За конечна оценка како врнежите ќе влијааат врз земјоделството, потенцира, сепак ќе треба да се почека, да се проследи нивниот интензитет дениовиве.

Наводнувањето да продолжи, е препораката на агрометеоролозите.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.