Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

grozje fin

Винариите во Македонија немаат залихи и се заинтересирани за откуп на 150.000 тони грозје, истакна денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на трибината со тиквешките лозари во Неготино.

Тој најави дека Министерството ќе ги објави производните цени за килограм грозје. Се вршат, рече, анализи и согледувања, и нема да се дозволи како порано, винарии да откупуваат, а да не го плаќаат грозјето.
Николовски беше дециден дека со успешни преговарања се успеало поранешните долгови на винарската визба „Повардарие” од четири милиони евра, да се намалат на десет милиони денари. – Работна група подготвува измени во законските одредби кои ја регулираат оваа проблематика. Тука сме да ги слушнеме сите согледувања. Може ќе се стават дополнителни инструменти со кои лзоарите би биле дополнително заштитени, нагласи Николовски.

Лозарите се интерисираа за откупната цена на грозјето, најмногу за визбите „Повардарие“ и „Стефани“ кои се уште им должат за претходни реколти, а побараа и да се намали рокот за исплата од преземањето на количините.

Министерот изрази задоволство што годинава навреме се одржуваат состаноците со лозарите и винарите, како и со другите земјоделци. Дијалогот ќе продолжи, а откупната сеозна ќе се следи активно за да се реагира навреме ако е потребно.

Николовски информираше за реализацијата на директната поддршка. Рече дека лани се исплатени заостанатите субвенции од 2016 година, а имаше и зголемување за 10 проценти, од 40.000 денари на 44.000. Најголем дел од средставта за лозарите се исплатени во декември и јануари, вкупно над 745 милиони денари за хектар, но исплатена е и дополнителната поддршка од над два милиона евра.

Според Николовски, во Неготино денеска се исплатени и обесштетувањата, вкупн
о 25 милиони денари за лозарите. – Само денеска и вчера околу 1,5 милион евра Платежната агенција исплати за штетите насекаде низ Македонија, односно вкупно над четири милиони евра, соопшти Николовски.

Се осврна и на новите мерки. Сите производители кои имаат меѓу еден и десет хектари лозови насади ќе добијат 20 процентно зголемување на субвенциите, од 40.000 на 48.000 денари.

– Со 12.000 денари ќе се поддржува промена на сортата грозје зашто ако сакаме да се движиме кон ЕУ и ако сакаме да ги отвораме странските пазари, мора да произведуваме барани производи, мора да се научиме да се менуваме, да создадеме модерно и конкурентно земјоделство. Ме радува и во делот на ИПАРД што за разлика од порано, оваа година имаме зголемено искористување на средства. Особено во лозарството, но и кај винарството со нови опреми и технологии, зголемување на производствените капацитети, рече Николовски.

На трибината беа и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството, раководителот на подрачната единица на Министерството, директорот на подружницата на АД „Водостопанство”, директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, градоначалникот Тони Делков, пратеници, претставници на институциите на локално ниво.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.