Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Nkolovsk fn

Генералниот секретар на СДСМ и поранешен министер за земејоделство, Љупчо Николовски на денешната трибина “Агенда земјоделство 20-24” којашто се одржува во Струмица, истакна дека Република Северна Македонија за прв пат после 12 години не враќа пари назад во Европска унија поради неискористени средства за ИПАРД, туку нам поради зголемениот интерес за мерките ќе бидат потребни повеќе средства.

Николовски подвлече дека Република Северна Македонија веќе се етаблираше во регионот како позитивен пример за ефикасна искористеност на европските фондови, а Владата предводена од СДСМ стави силен фоукс на земјоделствтото, како сектор којшто е еден од клучните двигатели на економијата.
Николовски кажа дека во изминатите две и пол години преку кампањи и директна комуникација со земјоделците успеавме да ги доближиме мерките од ИПАРД до земјоделците, ги олеснивме административните процедури, нема веќе чекање по една година за да се склучат договори.

Резултатите се видливи, рече Николовски и додаде дека за досега објавените повици од ИПАРД 2, склучени се 1.556 договори со вкупна вредност од над 33,9 милиони евра што е 42,4 проценти од расположливите средства од ИПАРД 2. Реализирани и исплатени се вкупно 849 договори со вкупна вредност од 12,7 милиони евра.
“Само за споредба во текот на целиот програмски период ипард 1 програмата 2007-2013 беа склучени 1369 договор со вкупна вредност од 48,5 милиони евра. Од нив беа реализирани 1.091 договор во вредност од 33,8 милиони евра. Вкупна вредност на исплатена финансиска поддршка за реализираните договори изнесуваше 16 милиони евра односно искористеност на ИПАРД1 , изнесуваше само 17 проценти, рече Николовски.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново