Во Кривичниот суд се одржа судско рочиште за операцијата „Ќелија“.

Хелсиншкиот комитет го поздравува начинот на кој се образложени констатациите во Извештајот за извршен програмски надзор, а кој беше изработен од страна на Секторот за програмски работи при Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), каде дава предлог до директорот на АВМУ – „Писмено да му укаже на Трговското радио-дифузно друштво КАНАЛ 5 ДООЕЛ Скопје, дека со изјавите и ставовите искажани од Миленко Неделковски во изданијата на неговите емисии „Миленко Неделковски Шоу“, емитувани на 15, 22, 29 јануари и 5 и 12 февруари, 2016 година поттикнува и шири дискриминација, нетрпеливост и омраза врз основа на сексуална ориентација со што го прекрши членот 48 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.“

МВР, кое ги има сите податоци за матичната евиденција на граѓаните, најдобро може да утврди дали хаосот во избирачкиот список е резултат на негово неажурирање или на криминал, велат експерти, анализира Дојче веле.

Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) организира еднодневна конференција на тема „Ефективна борба против корупцијата на високо ниво: прашање на личности или на систем?“, на 22 март 2016 г. (вторник), во 10 часот во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје.

Белгиецот Питер Ванхауте, преку нова Твитер порака изрази сомнеж дека гласачкиот список е во хаос.

На патниот правец Куманово – Крива Паланка кај село Страцин има свлечиште со кал и земја, со што е зафатена една лента од патот.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.