Денеска  ќе преовладува облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег.

Опозицијата се врати во парламентот, СДСМ доби министри и заменици, премиерот си даде оставка, како дел од договорот од „Пржино. Се формираа и СЈО и ДИК, но првата институција постојано е опструирана, а втората се формираше после рокот. Избирачкиот список се уште се чешла, а за медиумите нема договор.

Директорот на болницата во Прилеп, Петар Ристевски, вели дека навреме биле преземени сите потребни мерки за да се спаси животот на 21-годишната родилка која почина во оваа болница ноќеска. Во третманот биле ангажирани четворица гинеколози, двајца анестезилози, а подоцна се вклучил и уролог.

Кривичниот совет во Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по жалби на Обвинителството за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, доставени против решение на судија на претходна постапка, со кое се одбива предлогот на обвинителството за определување мерка притвор за лицата Е.Т.,М.Ј., М.П. и К.М., донесоа решенија со кои :

Белгискиот олеснувач на преговорите, во моментов за медиумската реформа, Питер Ванхауте, утрово, по неуспехот да се дојде до договор, а во пресрет на оценката на ЕУ и на САД околу условите да се одржат фер и демократски избори на 24 април, на Twitter порача да се сетиме на демократијата.

Според информација од ДЦС МВР, денес 19.02.2016 година во времето од 09:00 до 21:00 часот, во целосен прекин ќе биде сообраќајот при влез и излез од Р Грција на Г.П.„ Ники“, поради штрајк на грчките земјоделци-(фармери).

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново