Мртов фетус фрлен во корпа е пронајден вчера во 12.45 во тоалетот на граничниот премин Табановце, пишува Плусинфо.

Началници и министер за внатрешни работи во 2015 незаконски уништиле опрема за следење на комуникациите, соопшти СЈО отворајќи го предметот „Тврдина“. За првоосомничениот е побаран притвор, јави Радио Слободна Европа.

Горан Груевски ,началникот во Петтата управа на МВР, дојде и дава исказ во Кривичниот суд. Тој за новинарите остана незабележан бидејќи влегол до споредните влезови на зградата, а таму се и обвинители од СЈО.

Ивона Талеска и јас поднесовме барање за отвoрање кривична постапка за објавени разговори на Jутјуб од анонимно лице потпишано како Никола Тесла, а самото поседување и објавување е кривично дело. Баравме од Специјалното јавно обвинителство да постапи според законот и да ги гони тие лица. Истрагата е отворена. Ќе видиме што ќе направат тие понатаму, изјави главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ-Латас, денеска по тричасовниот разговор со истражителите во СЈО.

Македонската медиумска асоцијација, во која членуваат петте национални телевизии, во Собранието ги достави предлозите за измена на Законот за аудио и аудиовизуелни услуги, со кои се бара подобрување на ситуацијата во медиумската сфера, јави АлсатМ.

Институциите да реагираат и веднаш да се повлечат сите приватни разговори од незаконски прислушуваните материјали објавени на каналот „Јутјуб“ и од социјалните мрежи.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.