Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во пресрет на вонредните парламентарни избори.

Во организација на Институтот за јавно здравје денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на водата 2016, посветен на Водата и работните места.

Денеска е 40 Севастиски маченици – Младенци. Овие 40-мина беа римски војници. За време на гонењето од страна на Ликиниј кој владееше со источниот дел од Рим¬ското царство заедно со Диоклецијан, тие беа изведени пред суд заради нивната вера, а потоа ставени во замрзнато езеро и оставени таму преку целата ноќ.

МОМЕНТАЛНА СОСТОЈБА: Сончево и релативно топло со мала до умерена облачност и со слаб ветер од југозападен правец.

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми и во западните делови ќе има услови за локален дожд.

Денеска со почеток во 11 часот, извештајот на Катица Јанева за работата на Специјалното јавно обвинителство во претходните шест месеци, ќе се разгледува на собраниската комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Најново