“Не го познавам Мунир Пепиќ. Никогаш не сум се сретнал со него. Можеби тој доаѓал во Пустец, но со мене немал контакт. За него дознав од пишувањето на некои медиуми”-изјави градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, на прашањето дали се познава со Пепиќ и каква била неговата евентуална улога во обезбедувањето лични карти за жителите на албанската општина со мнозинско македонско население непосредно пред последните локални избори-информира Телма.

Фирмата Корал сопственост на сопругата на градоначалникот на Демир Капија Виолета Димитриева уште во 1998 година склучила договор со министерството за земјоделие за закуп на 848 хектари државно земјоделско земјиште. Во 2012 година истата фирма го отстапува својот удел на странска компанија под услов сите долгови претходниот корисник да ги исчисти.

Нема крај на хаосот, кражбите и човечките негрижа и невнимание кои владеат во прифатниот камп за бегалци во кумановското село Табановце, на македонско-српската граница. Вчера, засега непознат крадец, среде бел ден успеал да украде 34 ќебиња од возило кое носело хуманитарната помош, а било паркирано во кампот.

„10 години Никола Груевски ја уништува државата. Не постојат институции , не постои државата. Партијата на власт целосно ја има поклопено државата.

Со објавувањето на избирачкиот список во јавноста испливаа бројни проблеми – непостоечки адреси, десетици луѓе во еден стан, починати лица, право на глас во различни општини. Тешко дека ќе се стигне списокот да се прочисти на време, велат упатените.

Се очекува денеска да бидат доделени наградите за најдобри литературни творби на тема карневал, а вечер ќе се одржи традиционалниот „Концерт под маски“ што го организира Основното музичко училиште „Боро Џони“. В петок е маскенбалот, каде што ќе се изберат принц и принцеза кои в сабота ќе ја предводат главната меѓународна карневалска поворка.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.