Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои по наместа влажни коловози, на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија Пат.

Минусни температури утрово се измерени во сите региони во Македонија. Најстудено со -11 степени било во Берово. Во Струмица и Битола се измерени -5, – 4 во Крива Паланка, Лазарополе и Пожар, -3 во Виница, Крушево, Тополчани, Демир Капија, Маврово, Гевгелија, Прилеп, Скопје и Тетово, -2 во Штип, Пожаране, Ѓуриште, Кавадарци и Претор и -1 во Дојран, Охрид, Куманово и Дебар.

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и нејзиниот тим обвинители побарале зголемено обезбедување по вчерашното обраќање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кое, меѓу другото, остро ја нападна Јанева, информираат за „Мета“ од кабинетот на специјалната обвинителка.

Денеска во средните училишта започнува екстерно тестирање на учениците во завршните години во средно образование, што ќе трае до 29 јануари.

Од утрово системот за екстерно тестирање падна, па повеќе од два часа матурантите чекаат во училиштата за да го полагаат тестот. Оваа информација за Телма ја потврдуваат дел од директорите во скопските училишта од каде велат дека се очекува електронскиот систем да се покрене за да може да се спроведе тестот, јави Телма.

Судот го одложи рочиштето за случајот „Поткуп“ против лидерот на опозицијата Зоран Заев. Одбраната соопшти дека причината за одложување е службен состанок на Заев со амбасадорот на Кина. Неговиот адвокат Ване Андреев изјави дека на следното рочиште кое е закажано за трети март Заев ќе присуствува, јави Радио Слободна Европа.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.