Од денеска државната изборна комисија ќе ја започне постапката за прочистување на избирачкиот список. Истата се очекува да трае три дена, но потоа, како што сооштуваат од Државната изборна комисија, ќе започне проверката на терен.

Разговорите за реформирање на медиумската сфера помеѓу претставниците на четирите политички партии со белгискиот посредник Питер Ванхауте продолжија попладнево во Клубот на пратеници.

Од 13:00 до 15:00 часот во времетраење од 15 до 20 минути денеска повремено ќе има прекини на сообраќајот на патниот правец Кичево – Охрид, кај месноста Врбјани.

И денеска ќе се задржи стабилно и многу топло за овој период од годината со умерен јужен ветер.  Максималната температура до 23 степени.

Оние кои креираа сценарија за спектакуларни апсења, сега гледаат како изгледа кога ќе бидат во ситуација против нив да се води постапка. Потребно е ефикасно спроведување на истрагите без попречување и без влијание на сведоци.

Црвениот крст на република Македонија продолжува со поддршката на мигрантите и бегалците. На двата гранични премини во гевгелија и табановце, со 11 мобилни тима е дваесет и четири часа на терен. За само една недела дистрибуираше 5.061 шишиња за вода за пиење, 892 пакети со прехрамбени продукти , 1025 пакети со хигиенски средства, 2.260 мантили за дожд, 2.557 комплети шал, капа и ракавици, 1.072 јакни, 760 чизми. 1.256 ќебиња а прва помош им укажа на 2.300 лица.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.