Во рок од три дена, општина Чаир треба да достави документи до Државниот градежен инспекторат дека поставувањето на споменикот во Топанско поле е направено законско и дали градоначалникот Иџет Мемети издал решение за тоа, јави Телма.

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски, кој ја отслужува казната затвор за случајот Кампања, напладне беше донесен на распит во Специјалното јавно обвинителство, јави Нова.

Педесет активисти од различни организации, во импровизиран стан од картон поставен во непосредна близина на улицата „Максим Ѓорѓија“ (Максим Горки) демонстрираа како изгледа кога 50 луѓе се сместени во стан од 40 квадрати, алудирајќи на гласачите од Пустец од последните избори, јави Нова.

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски во 13 часот треба да се појави на распит кај Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, објавија некои медиуми.

Непознати лица ѝ направиле лажен профил на Фејсбук на специјалната обвинителка Фатиме Фетаи преку кој таа наводно испраќа заканувачки пораки за осомничените во „Титаник“.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и по претежно влажни коловози.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.