Средбата на работните групи на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино, во Клубот на пратеници во Скопје, вчера не донела никаков напредок, брифираат извори на „Мета“. Единствено што било договорено, а на инсистирање на СДСМ, е паралелно со методологијата за прочистување на Избирачкиот список, да се преговара и за реформите во медиумите.

Висината на снежната покривка во 7 часот утринава изнесуваше 2см во Крива Паланка и Претор, 4см во Струмица, 6см во Битола и Дебар, 7см во Штип, 10 см во Пожар и Тетово, 12 см во Тополчани, 14 см во Ѓуриште, 17см во Пожаране и  Крушево, 25см во Берово, 27 во Лазарополе и 33 см во Маврово.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по наместа влажни коловози. Поради ниски температури, на повисоките планински и осојничави места можна е појава на голомразица.

Продолжува периодот на стабилно, суво и студено време со ниски утрински температури.

Тие што очекуваат да бидат прозвани од Специјалната обвинителка и го ограничуваат просторот за делување за да не може да си ги исполни своите задачи, односно да покрене предмети против нив.

Седницата на Советот за јавни обвинители на која зад затворени врати требаше да се расправа за работењето на Катица Јанева нема да се одржи, јави Телма.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.