Белград и Приштина постигнаа договор за телекомуникациите со кој Косово ќе добие меѓународен повикувачки број, а Србија ќе го зачува имотот на „Телеком Србија“ на Косово, јави дописникот на „Мета“ од Белград.

Ова значи почеток на постепената транзиција на власта, по што Трамп на 20-ти јануари, ќе положи заклетва на функцијата, јави Гласот на Америка.

Кампањата на Хилари била предупредена за наездата од анти Клинтон содржини, но од нејзиниот тим тоа никој не го сфатил сериозно. Сториите од Македонија директно му помогнаа на Трамп, велат познавачите.

Канадскиот пејач, Леонард Коен, поетот чии песни беа дел од рок културата на многу генерации, почина на 82-годишна возраст, се наведува на неговата Фејсбук страница.

Новиот претседател на САД ja нарече нејзината политика кон бегалците “безумна” и “катастрофа”.

Светската берза денеска започна да се опоравува од првичниот шок од изненадувачката победа на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп јавуваат новинските агенции. Светскиот берзански пазар и американскиот долар вчера имаа пад по веста дека републиканскиот кандидат Доналд Трамп ќе биде 45 претседател на Соединетите Американски Држави.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново