Сите амбасадори од ЕУ во Скопје изразија силна поддршка за независноста на специјалната обвинителката Јанева и за нејзината работа, напиша денеска евромбасадорот Аиво Орав на Твитер, споделувајќи фотографија од средбата, која не беше јавно најавена, на амбасадорите со обвинителката Катица Јанева. На фотографијата се гледаат амбасадорите на Германија, Франција, Холандија и на други земји од ЕУ.

„Група граѓански активисти и активистки, денеска (вторник, 9 февруари 2016 година), во 12 часот пред зградата на Јавното обвинителство во Скопје, ќе организираат протест заради молкот на оваа институција за одговорните за смртта на малата Тамара.

Денеска ќе се задржи сончево со умерена облачност и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Температурата до 14 степени.

Европскиот посредник во работните групи за остварување на пржинскиот договор Питер Ван Хауте денеска се очекува да оствари поединечни средби со претставниците на политичките партии, потписнички на договорот.

Повеќе од 70 отсто граѓани би се вклучиле во граѓанска иницијатива доколку се лично засегнати или доколку е засегнат некој близок (69%).

Специјалното јавно обвинителство почнало предистражна постапка за случајот „Монструм“. На сослушување биле повикани адвокатите и семејствата на обвинетите, дознава „Алсат-М“ од извори во обвинителството.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново