Републиканците и формално го номинираа милијардерот Доналд Трамп за нивен претседателски кандидат и покрај несогласувањата во нивните редови за неговата способност на таа функција. „Заедно постигнавме историски резултат со рекордни гласови во историјата на Републиканската партија. Ова е движење, но ни треба уште многу за да го минеме целиот пат“, изјави Трамп во видео пораката до делегатите на партиската конвенција во Кливленд, Охајо.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-ен-ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

Српската влада усвои одлука за формирање заеднички полициски и воени сили за контрола на границите на Србија.

Ердоган го обвини турскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој 15 години живее во САД, дека стои зад пучот, но Ѓулен негира и рече дека е можно самиот Ердоган да го инсценирал воениот удар, но здравиот разум диктира дека настанот отиде предалеку за да биде инсценација, пишува Сакамдакажам.

Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека повеќе од 190 лица се убиени. Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека повеќе од 190 лица се убиени и над 1400 се повредени за време на обидот за воен удар во земјата. Над 100 учесници во бунтот биле ликвидирани. Властите уапсија 6000 лица под сомнение дека се поврзани со пучот – меѓу нив има генерали – команданти од различните родови војници и понизок офицерски состав, како и стотици претставници на магистранти и судии.

Сторителот на нападот, и бил познат на полицијата во Франција, на неколку пати бил осуден и за други злосторства.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.