Продолжува тридневниот штрајк во Грција. Повод е договорот кој е постигнат со меѓународните кредитори и новите наметнати мерки за штедење во замена за следната финансиска инјекција. Протестот започна во понеделникот.

Швајцарската влада одлучи да го ограничи бројот на дозволите за работа, издавани на бугарски и романски државјани, по нагло зголемување на приливот на имигранти од двете држави повикувајќи се на клаузула во договорот со ЕУ.

УЈП повторно со нва листа на должници. 4425 субјекти, фирми, граѓани, јавни претпријатија на државата ѝ должат 230 милиони евра за неплатен ДДВ ,данок на добивка, персонален данок на доход.

Во првите три месеци од 2017 година, работодавците во Германија бараат дури 1.000.064 работници, што е за 9.000 повеќе отколку во последниот квартал од минатата 2016 година, која досега го држеше рекордот.

Добра комуникација и политика која ќе обезбеди добра соработка меѓу нив и институциите, очекуваат странските инвеститори од новата Влада. Ова денеска го истакна претседателот на Асоцијацијата на автомобилската индустрија при Советот на странски инвеститори на Стопанската комора и генерален директор на компанијата „Ван хол“, Аврам Стојчевски.

Француските медиуми, возбудени по победата на либералот Емануел Макрон, јавуваат за бенефитите што тој и ги носи на Европската Унија, се уште не влезен во Елисеј.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.