Владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС) на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ победи на вчерашните парламентарни избори во Црна Гора, освојувајќи најмногу гласови, но не и апсолутно мнозинство во Парламентот.

Канадската новинарка со македонско потекло Наташа Стојноф објави дека во 2005, додека работела во магазинот „Пипл“, сегашниот републикански кандидат за претседател на САД Доналд Трамп сексуално ја нападнал при интервју во неговата куќа. Во личното сведоштво што го објави Стојноф завчера во „Пипл“, таа раскажува дека на 5 декември 2005 ја посетила брачната двојка Доналд и Меланија Трамп во нивната луксузна куќа во Мар-а-Лаго на Флорида за интервју по повод првата годишнина од бракот.

Шефот на предизборната кампања на Хилари Клинтон, Џон Подеста, вчера нафрли дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, му помага на Доналд Трамп во трката за Белата куќа, пренесоа француските медиуми.

Поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш се подготвува да биде нов генерален секретар на Обединетите нации откако ниту една од петте постојани членки во Советот за безбедност кои имаат право на вето не се изјасни против неговата кандидатура. Тој важи за човек кој е посветен на својата хуманитарна работа, пишува Радио Слободна Европа.

Нови земјотреси утрово се регистрирани на Балканскиот полуостров.

Во алармантното соопштение на Светската здравствена организација (СЗО) се наведува дека загадениот воздух е одговорен за смртта на повеќе од шест милиони луѓе годишно, затоа таа повикува на итна акција против загадувањето.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново