Еврообврзницата беше исклучително коментирана овие денови. Еве што за Фактор рекоа аналитичари, бизнисмени, професори:

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинија за два, односно денар и половина, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за 0,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Став на Сами Бислими, универзитетски професор, за Фактор

Издавањето на еврообврзницата нема никакво економско оправдување. Официјалните податоци укажуваат на фактот дека буџетските приходи се во рамките на проектираните вредности, и доколку е тоа така, тогаш, преку наплатата на јавните приходи се обезбедени средства за покривање на проектираната буџетска потрошувачка. Објаснувањето дека парите од новата еврообврзница ќе се користат за покривање на проектираниот буџетски дефицит не држи од причина што, со претходното задолзхување беа обезбедени средства за покривање на буџестки дефицит за првите шест месеци.

Податоците за пазарот на труд во САД даваат повод за оптимизам на инвеститорите. Во јуни новите работни места изнесува 287 илјади, надминувајќи го консензуалното тврдење на аналитичарите од 175 илјади.

За досега издадените 4 еврообврзници Македонија за камати има исплатено или треба да плати сума од 334, 7 милиони евра.Доколку владата не отстапи од одлуката на мегународните финансиски пазари да се задолжи со нови 650 милиони евра, од касата годишно ке се двојат уште 35 милиони евра или дополнителни 350 милиони евра за период од 10 години, информираТелма.

Црна Гора бара 14.000 работници, се нуди храна, сместување и плата од 1.500 евра.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.