Машко  лице чиј идентитет се утврдува, утринава е пронајдено починато на тротоар во Карпош.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни кон крајот на денот и во вечерните часови, особено во западните и северните делови.

Посредникот во преговорите, Питер Ванхауте на Твитер профилот продолжува со објавување фотографии од мачки кои ја коментираат актуелната ситуација во Македонија и ги пренесуваат неговите пораки. Тој по посетата на Брисел во средата е повторно во земјава, но засега нема информации дали ќе продолжи да ја води работната група за имплементација на Договорот од Пржино. Преговорите се заглавени околу Законот за медиуми, кој е еден од условите за одржување избори. Со пролонгирањето на реформите во медиумите практично се загрозува и датумот за избори на 5 јуни.

Секој граѓанин има право да поднесе барање до ДИК да не биде објавена неговата адреса во Избирачкиот список од безбедносни причини. Барањето граѓанинот може да го поднесе до подрачното одделение/канцеларија на Државната изборна комисија според местото на живеење. Државната изборна комисија го промовираше новиот веб-портал преку кој граѓаните ќе можат да проверат дали се наоѓаат во Избирачкиот список и дали се точни нивните податоци со кои се запишани таму.

Откако лидерот на ДУИ Али Ахмети беше повикан на разговор во Специјалното обвинителство во својство на сведок за случајот Космос, токму сопственикот на сега разрушениот објект Фиат Цаноски, вечерва гостуваше во Топ тема на Телма, потсетувајќи се уривањето на Космос. Цаноски вели :

Вака ќе изгледа новиот Драмски театар. Видото го објави директорот на театарот Роберт Вељановски. Новиот изглед Министерството за култура го договорило во четири очи или со постапка со преговарање без објавување оглас. Ресорното министерство ја избрало фирмата Монтимпекс Инженеринг од Скопје да ја направи измената на постоечката проектна документација за Драмски. Договорот за проектирање на комплетно нов излед на театарот чини 37 илјади евра, пренесува 24 Вести.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново