Лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва во Топ тема од Телма повика на смиреност и мирно изразување на револтот на граѓаните. Го повика ВМРО-ДПМНЕ ако се искрено фрапирани од потегот на Иванов да се приклучат кон иницијативата за негово отповикување.

Масовни протести и судири во Скопје. Народната канцеларија на Иванов беше демолирана, а при обидот да го „освојат“ Министерството за правда, демонстраните жестоко се судрија со полицијата, јави Канал 77.

Денеска времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи, особено во источните делови.

Одговорност од претседателот Ѓорѓе Иванов и свикување на итна седница на која ќе се дискутира можноста за импичмент бараат партиите од опозицискиот блок, но и други помали партии и независни пратеници.

Границите долж балканската мигрантска рута ќе бидат затворени се додека крајните земји од Европа не се изјаснат поинаку, заклучија претседателите на Македонија, Хрватска и Словенија при посетата на кампот Винојуг во Гевгелија.

Вкупно 56 мина помилувал претседателот Ѓорѓе Иванов, дел од нив и по повеќе од десет пати. Рекордер е екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески со 16 помилувања. Во врат му дише екс министерката Гордана Јанкуловска за која Иванов потпишал дури 13. Во првата тројка се најде и Сашо Мијалков, за кого Иванов потпишал 6 помилувања.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново