Фунтата „потона“ денеска на 30-годишен минимум, а голем број акции на берзите се во пад по одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската Унија. Тоа се случува бидејќи инвеститорите стравуваат за повеќемесечна неизвесност, јавуваат западни медиуми.

Лидерот на кампањата за излегување на Британија од ЕУ Борис Џонсон побара единство по британското гласање да ја напушти Унијата.

Денеска во Велика Британија се одржува референдум за тоа дали земјата ќе остане во Европската унија или не – т. н. “Брекзит”.

Томислав Карамарко, досега најмоќен политичар во најмладата членка на ЕУ, Хрватска, поради низа политички неуспеси одлучи да поднесе оставка на лидерската функција во неговата партија - ХДЗ, пишува Дојче веле.

Силно невреме со град синоќа го погоди Панчево, каде што паѓаше град со големина на тениско топче, јавуваат српските медиуми.

Неколку десетици луѓе се собрале во неделата во Истанбул во поддршка на ЛГБТИ заедницата и покрај забраната од турската влада по што полицијата употребила солзавец и гумени куршуми за да ги растера.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново