Најстудено утринава е во Берово каде се измерени -4 степени, а најтопло во Дојран и Ѓуриште каде температурата е четири степени над нулата.

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите „Труст“ и „Сопот“.

 Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на својот фејсбук профил објави видео од денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев, кај манастирот „Свети Леонтиј“, познат и како Водочки манастир, над Струмица.
Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји, јави МИА.

Европската Комисија преку нашата амбасада во Брисел побара од новата влада реализација на итните реформи од планот 3 – 6 – 9. Во документот до кој дојде Алсат М, в.д. Амбасадорот во Брисел, Влатко Станковски пишува дека Комисијата е со став дека владата на Зоран Заев, премногу внимание троши на односи со јавноста, наместо со реформите. Очекуваат резултати од реформите до средината на јануари 2018 – та. Европската Комисија ја предупреди Владата дека негативно ќе влијае врз земјава ако се направат измени во законите кои се однесуваат на медиумите, сфера која не е приоритетна за ЕУ.

Во сите скопски општини синоќа загадувањето беше на многу високо ниво. Мерните станици покажуваат дека концентрации на ПМ 10 честичките во текот на ноќта надминувале 100 микрограми, а достигнале и до 400 микрограми на метар кубен.

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван синоќа во во 23.37 часот во југоисточна Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Поврзани вести

 

Најново