dozd fin

Времето во земјава ќе биде променливо и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

lokalenporoendozd fin

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено попладне кога на места процесите ќе бидат поинтензивни. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, најизразен вдолж Повардарието.

Zaevnavladinasednica fin

Разговорите на коалиционите партнери СДСМ и ДУИ околу најавената реконструкција на Владата се во тек и според најавите на премиерот Зоран Заев првите промени се очекува да се случат најдоцна до средината на јуни.

krivicen fin

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за случаите „Тревник“ и „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство.
Случајот „Титаник“ се наоѓа во доказна постапка и се изведуваат материјални докази предложени од СЈО. Станува збор за околу 5.900 материјални докази, како барања за издавање лични карти, изјави за ополномоштени лица, извадоци од сметки, потврди и други документи и докази за злоупотреба на средства за финансирање на политичка кампања од 2013 година.

Pendarovskisredbi fin

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе го посети Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата, каде има средби со министерката за одбрана Радмила Шекеринска, началникот на Генералштабот, генералот Васко Ѓурчиновски, генералите во Армијата и високите раководни лица во Министерството.

Megjiti fin

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, наредните денови ќе го соопштат новиот формат на Владата. Веќе за 90 отсто е постигнат договорот, изјави Изет Меџити, потпретседателот на ДУИ во емисијата „Патот кон” на ТВ Алсат М.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново