brisel fin

Северна Македонија очекува на министерскиот совет на ЕУ во јуни да и биде доделен датумот за почеток на преговори, со или без Албанија, а секакво одлагање на оваа одлука би донело политичка нестабилност, порача премиерот Зоран Заев по дводневната посета на Брисел.

dozd fin

Времето во земјава ќе биде променливо и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

lokalenporoendozd fin

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено попладне кога на места процесите ќе бидат поинтензивни. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, најизразен вдолж Повардарието.

Zaevnavladinasednica fin

Разговорите на коалиционите партнери СДСМ и ДУИ околу најавената реконструкција на Владата се во тек и според најавите на премиерот Зоран Заев првите промени се очекува да се случат најдоцна до средината на јуни.

krivicen fin

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за случаите „Тревник“ и „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство.
Случајот „Титаник“ се наоѓа во доказна постапка и се изведуваат материјални докази предложени од СЈО. Станува збор за околу 5.900 материјални докази, како барања за издавање лични карти, изјави за ополномоштени лица, извадоци од сметки, потврди и други документи и докази за злоупотреба на средства за финансирање на политичка кампања од 2013 година.

Pendarovskisredbi fin

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе го посети Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата, каде има средби со министерката за одбрана Радмила Шекеринска, началникот на Генералштабот, генералот Васко Ѓурчиновски, генералите во Армијата и високите раководни лица во Министерството.

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.