Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека примила рекорден број на пријави за следната класа на астронаути - околу 18.300 пријави.

Бројот на пријави е значително поголем од претходниот рекорд од 8.000 луѓе колку што биле пријавени за првата класа на астронаути за спејс шатлови 1978.

Шансите да се влезе во американската вселенска агенција на овој начин се исклучително мали бидејќи НАСА ќе избере само 14 кандидати.

Како и во класата во 2013 година, кога имало осум примени кандидати, идните астронаути ќе имаат обука за летови до меѓунардоната вселенска станица во летала кои ги развиваат компаниите „Спејсекс“ и „Боинг“, како и леталата НАСА Орион која е наменета за истражување на вселената.

 

Извор: Плусинфо.мк

 

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.