Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Италијанскиот мајстор Алесандро Криспини го освои престижниот меѓународен натпревар за производство на сладоледи, кој се одржува во градот Римини.

Криспини го освои првото место на Gelato World Tour благодарение на уникатен сладолед со кикирики, кој се прави од три вида ореви одгледувани на островот Сицилија.

„Сладолед од кикирики на прв поглед може да изгледа банално и премногу обично, но ако се најдат најдобрите состојки, се проучат нивните карактеристики и се мешаат во вистинските пропорции, може да се создаде неверојатен вкус”, изјави тој за РИА “Новости”.

Криспини додаде дека единственоста на неговиот сладолед се должи на продолженото, околу ден, печење на снегулките, кон кои се додава мадагаскарска ванила.

Сладоледџијата од градот Сполето, кој се наоѓа во централна Италија, претекнува 35 конкуренти, што пристигнале во Римини од 19 земји во светот.

Церемонијата се одржа во паркот “Федерико Фелини” на брегот на Јадранското Море. И покрај лошото време тој беше посетен од околу 50 000 луѓе кои изедоа над 2,5 тони од леденото лакомство.

Второто место го освои неговиот татко и син од италијански потекло, кои беа пристигнале на конкурсот од Германија.

Тие приготвија гроздов шербет со карамелизирани ореви.

Третата награда остана за претставничка на Колумбија, која успеа да најде слатко-горчлива рамнотежа помеѓу страстното овошје и црна чоколада.

 

 

Најново