Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Армандо Харт Давалос, кубанскиот револуционер и близок до лидерот Фидел Кастро, почина во неделата на возраст од 88 години, во Хавана, пренесоа кубанските медиуми.

„Познатиот револуционер Армандо Харт Давалос почина во неделата попладне како последица од респираторна инсуфициенција“, наведоа медиумите.

Харт, кој имаше проблеми со здравјето и беше врзан за количка, по занимање е адвокат. Му се придружил на Кастро во 1953 година и беше еден од членовите на тајните ќелии на Кастровото „Движење 26 јули“.

Беше во затвор и беше измачуван за време на владеењето на генералот Фулгенсио Батиста Залдивар.

Од Куба побеганл во 1959 година.

Со доаѓањето на власт на Кастро, тој се вратил во земјата, станал министер за образование и покренал кампања за описменување на населението.

Харт, за кои се смета дека бил еден од идеолозите на Комунистичката партија на Куба, бил и министер за култура до 1997 година.

По повлекувањето од функцијата, Харт се посветил на запознавање на животот и делата на кубанскиот борец за независност. филозофот и поет Хозе Марти (1853-1895).

 

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.