Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Поради најновата ерупција на вулканот на Хаваите потполно е уништена населена област во близина на хавајскиот Голем остров.

Заливот кој се наоѓаше меѓу тие области и Големиот остров претворен е во нова земја.

Таа област сега е прекриена со вулкански карпи, а само неколку куќи преживеаја на една од плажите Капохо, соопштија надлежните од американскиот Геолошки институт, пренесе АП.

Врз основа на документи, утврдено е дека во таа област имало 279 куќи.

„Областа потполно исчезна и нема никакви остатоци од куќи. На север од неа останаа само неколку куќи во областа околу плажата Капохо“, соопштија од Институтот.

Научниците и понатаму бележат активност на вулканот и наведуваат дека не е можно да кажат кога ќе сопре.

Активностите на вулканот дополнително се зајакнати од земјотресот со јачина од 5,6 степени по Рихтер, што исто така дополнително ги зголеми количините на лава.

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.