Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Синг Лал, 22-годишник од Лестер, ќе остане впишан во историјата како прв човек со турбан кој марширал во кралската гарда на Велика Британија, и така на многумина им даде надеж дека промени се можни.

„Се надевам дека луѓето гледаат и дека ќе го препознаат како нова промена во историјата. Се надевам дека и многумина како мене, не само припадници на сикската заедница туку и од други религии и поинакви заднини, со ова ќе се охрабрат да се придружат на армијата“, вели Лал.

Тој носеше црн турбан, кој потсетува на препознатливите, големи црни капи на кралската гарда во Британија, и на тој начин донесе необична новина во една од напрепознатливите гарди на светот.

Инаку, Лал во британската армија се придружи во 2016 година. Иако е роден во индија, во Велика Британија стигнал како бебе, и смета дека нема поголема гордост од служење на бротанската кралица.

„За мене, да се биде прв човек кој носи турбан во кралската гарда на велика британија е големо признание, а се надевам дека тоа е признание и за многу други. Мојата мајка плачење тој ден и целото семејство е многу гордо“, вели Лал.

 

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.