Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

bebe fin

Триесетиосумгодишна Србинка е првата жена на светот која роди бебе со пресадена матка, донирана од нејзината еднојајчена сестра близначка. Таа роди машко бебе тешко 2.970 грама, а мајката и детето се чувствуваат добро.

Породувањето со царски рез беше направедно во Универзитетската болница во италијанскиот град Болоња. Интервенцијата била извршена со спинална анестезија, а жената за време на породувањето била свесна.

Таа се одлучила да се породи во Болоња, бидејќи во Италија престојувала поради работни обврски. Жената останала бремена со постапка на вонтелесно оплодување, по пресадувањето на матката кое било извршено на Универзитетската клиника во Белград.

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.