Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

milijarderka fin

Компанијата Theranos повеќе нема да постои, а сопственичката Елизабет Холмс се соочува со кривична пријава за измама на инвеститори, доктори и пациенти, пишува Wall Street Journal.

Оваа вест доаѓа по објавувањето на мејл во кој директорот на компанијата ги известува акционерите дека нема да добијат пари со цел да се исплатат долговите за кредити кон банките и инвеститорите. Целта е да се избегне банкрот на компанијата.

Theranos е основан во 2003 година и требаше да внесе револуционерен напредок во индустирјата за крвни анализи. Холмс тогаш имаше 19 години и досега важеше за една од најуспешните жени на денешницата. Не само што не постои никакво медицинско чудо кое го најавуваше со години туку и лажела за тоа како американската војска ги користи нејзините производи во Авганистан.

Откако беше разоткриена Холмс ги затвори лабораториите и им даде отказ на 800 вработени. Харизматичната русокоса девојка која ги лажеше луѓето дека ќе создаде технологија достапна и за најсиромашните испадна најголемата измамничка на векот.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.