Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

oblakoder fin

Норвешка наскоро ќе го добие највисокиот облакодер од дрво во светот, висок 80 метри.

На 100 километри северно од Осло, во близина на езерото Мјос ќе биде сместен истоимениот облакодер од 18 ката. Со користењето на дрва како обновлив материјал ќе се редуцира застапеноста на јаглерод диоксид, спротивно од бетонот кој е основен материјал за стамбени згради.

Објектот ќе биде отпорен на огин, ќе биде изграден од специјален материјал и ќе може да издржи пожар.

„Безбедносните мерки за пожар се јасни, зградата ќе биде отпорна на пожар најмалку два часа без да се урне. Кога имате зграда направена од челик и бетон, челикот се топи во случај на пожар и зградата паѓа“, вели Ерик Твеит од фирмата изведувач Hent AS.

izgradba fin

Почетокот на изградбата на облакодерот

Облакодерот ќе биде отворен во 2019 година и во него ќе има станови, базен, хотел, ресторан и канцеларии.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.