Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

tito fin

Доживотниот претседател на пропаднатата држава СФРЈ, Јосип Броз Тито за време на своето владеење уживал во сите благодети на овој свет, а посебно ги сакал прославите на Новата година.

Затоа полни 30 години за Маршалот се огранизираа забави на кои се пиело најдобрите пијалоци, а уживал и во кулинарските специјалитети. За него пееле и надобрите естрадни уметници. Ана Паниќ од Музејот за историја на Југославиј посочува дека се водело сметка Тито за време на секој пречек на Новата година да биде присутен во некоја република.

Тогаш посетувал масовни прослави, шетал по улиците, се возел со градски превоз и бил близок со народот.

„Омилено место за славење било Бриони, каде дури 7 пати ја пречекал Новата година„, наведува Паниќ.

Новата година ја пречекал и во Индонезија, Индија , Египет.

За него пееле Оливера Катарина, Никола Каровиќ, Ѓорѓе Марјановиќ, Тозовац, Уснија Рџепова, Здравко Чолиќ…

Тито уживал во познатите конфети, украсените елки,. шапки, картонски капи, мексичките сомбрера, знаел да заигра, но и да се фати за возови играчки.Интересно е што никогаш не е сликан со Дедо Мраз.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново