Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

poglavarMPC fin

Православните христијани во многу земји го слават Христовото Рождество по стариот календар. По Јулијанскиот календар го слават вкупно 16 земји , меѓу кои Русија, Србија, Македонија, Египет.

Патријархот Русин Кирил одржа церемонија на раѓање во катедралата Христос Спасител во Москва , на која присуствуваше премиерот Дмитриј Медведев. Рускиот претседател Владимир Путин присуствуваше на Божиќната служба во Санкт Петербург.

Македонските верници се собраа во соборниот храм Св Климент Охрдски во Скопје каде чиноначалствуваше архиепископот на г.г Стефан. Во сите цркви и манастири во Макеодонија се слави Рождеството Христово

Грузиските православци се собра во храмскиот катедрала Троица во Тбилиси.

Митрополитот на Златоустот Босанско-српска православна црква ги води Православните празници во Сараево , Босна и Херцеговина.

Во Србија, птиците и гранките од дабови горат на Божиќ, патријархот Иринејс посетува на осветување пред храмот на Сава во Белград .

crkvanajgolema fin

Египетскиот претседател Абдел Фатах како Шиси отвори голем храм во Каиро по повод православниот Божиќ. Церемонијата се одржа под засилени безбедносни мерки, еден ден по откривањето на експлозивната направа во близина на црквата.

Ова е најголемиот христијански храм на Блискиот Исток .

Во канцеларијата на Тавадор II на Александрија, покрај египетскиот претседател, присуствува и палестинскиот претседател Махмуд Абас и го имам Ал-Азхар шеик Ахмед ел-Таеб.

Христијанските ирачки семејства со своите деца го прославија православниот Божик во халдејската епархија Бабада , источно од Бејрут, Либан. Илјадници ирачки и сириски христијански семејства, халдејски и асирски христијани, чекаат во Либан за виза од странски амбасади , особено за канадските, американските и европските земји за миграција .

Православниот Ерусалимски Патријарх Теофил III е на чело на богослужбата во Витлеем и палестинскиот премиер Рами Хамдалах. Рождествената црква во Витлеем на Западниот брег е администрирана заеднички од грчката православна, римокатоличка, ерменска апостолска и сириска православна црква.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново