Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

vselena fin

Астрономите откриле радиосигнал чие потекло е тешко да се објасни. Една од хипотезите е дека го емитува нов вид ѕвезден систем, велат научниците.

Радиосигналот што го емитува небесното тело е оддалечен околу 1.800 светлосни години од Земјата, во близина на соѕвездието Јужна Ара. Набљудувањето било направено со помош на телескопот „Меркат“, во пустината Каиро во Јужна Африка.

Необичниот сигнал настанал од две ѕвезди што се вртат една околу друга. Но, излегло дека е тешко да се објасни ова откритие.

Тимот на научници заклучил дека изворот на сигнали се поклопува со положбата на ѕвездата „TIC 8332-2529-1“. Оваа ѕвезда е релативно светла, па во минатото ја виделе многу различни оптички телескопи.

Анализата на оптичкиот спектар открила дека ѕвездата има магнетно поле и дека орбитира околу придружната ѕвезда на секој 21 ден.
Трагите од оваа придружна ѕвезда се нејасни, па научниците заклучиле дека мора да е многу послаба од џиновските ѕвезди. Но, откриле дека нејзината маса е 1,5 пати поголема од масата на Сонцето.

Ова значи дека е преголема за да биде бело џуџе, кое често е дел од познатите системи на бинарни ѕвезди.

- Мала е веројатноста да се работи за таква ѕвезда - напишаа авторите во извештајот.

Од каде доаѓаат радиосигналите?

Радиосигналот би можел да биде предизвикан од магнетната активност на гигантската ѕвезда, слична на Сончевите бури, но многу посветла и поенергична, велат научниците. Но, ваквите ерупции обично се забележуваат кај џуџестите ѕвезди, а не и кај џиновските.

Се претпоставува дека сигналот потекнува од ѕвездениот систем формиран од џиновската ѕвезда и нејзините придружни ѕвезди.

- Би можело да биде еден вид егзотичен систем каков што досега не сме виделе, вклучувајќи огромна ѕвезда која орбитира околу неутронска ѕвезда или црна дупка - вели Лора Никол Драјзен, истражувач.

Научниците исто така објавиле дека ќе продолжат да ги набљудуваат изворот на сигналот и џиновската ѕвезда во наредните четири години за да ги потврдат своите претпоставки.

Извор: Факултети.мк

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново